 Thermostaatkranen
Met thermostaatkranen regelt u uw instellingen van het verwarmingssysteem.
Ketelthermostaat
Met de ketelthermostaat wordt de temperatuur van het water, afkomstig van de ketel, geregeld. Door de temperatuurinstellingen hoog te houden zijn de rendementsverliezen groot, zeker als we praten over atmosferische aardgasketels, dit omdat de brander voortdurend afkoelt door aanvoer van frisse buitenlucht
Door zelf de ketelthermostaat aan te passen naargelang de seizoenen, kunt u heel wat besparingen doen. Dikwijls laat een ketel het toch toe om deze temperatuur met 10°C te verlagen, dit met als gevolg 10% minder gasverbruik en dito lagere energielasten. Bij een oude ketel is dit niet altijd mogelijk omdat sommige op een bepaalde temperatuur moeten blijven om corrosie te voorkomen. Dit kan uw ketel noodlottig worden. Een verlaging tot 60°C is meestal geen probleem. Een vakman of ketelleverancier kan u verder informeren.
Thermostaatkranen
Naast het gebruik van de kamerthermostaat kunt u voor de overige vertrekken nauwkeurig de gewenste temperatuur inregelen (vb 21°C in de leefruimte, 17°C in de kamers, 15°C in de verkeerruimten). De thermostaatkranen passen de gewenste temperatuur aan naar de omgevingswarmte in de vertrekken. De werking is vrij eenvoudig, een intern mechanisme opent en sluit zichzelf naar gelang de temperatuursbehoefte.
Instellingen
U kunt de temperatuur van elke ruimte bepalen door de nummers op de kranen correct te gebruiken.
| Nummer |
temperatuur |
Ruimte |
Opmerkingen |
| * |
7°C |
|
b |
| 1 |
12°C |
|
b |
| 2 |
16°C |
Kamers |
b |
| 3 |
20°C |
Leefruimte |
a, b, c |
| 4 |
24°C |
Leefruimte |
a, b, c |
| 5 |
Open kraan |
Leefruimte |
a, b, c |
- Indien er in de leefruimte een kamerthermostaat is, moet men de radiatorkranen in de leefruimte maximaal openzetten. Het heeft geen zin als u de radiatorthermostaat op een te lage waarde zet,de kamerthermostaat regelt de temperatuur.
- De kraan op nummer 5 zetten om vlugger te verwarmen is niet zinnig. De radiator zal niet vlugger verwarmen, het enige wat u realiseert is een hogere warmte en hoger verbruik.
- Als in de zomer de ketel afslaat, zet dan de kraan op nummer 5 om te voorkomen dat deze in de zomerse hitte blokkeert. Vergeet in het begin van de winter deze niet weer in de juiste stand te zetten.
Plaats van thermostatische kranen
Om een correcte reële temperatuur te meten van de ruimte en aan de hand hiervan de toevoer van warm water op een juiste wijze te kunnen doen is het raadzaam een kraan niet te plaatsen:
-
in hoeken van muren
- voor een zonnig venster
- in een verticale positie
Er moet vermeden worden dat de kraan:
|  |